Noktowizor saperski NS-71

Noktowizor saperski NS-71 wykorzystywany przez odziały saperów przy pracach po zmroku.

 

Numer seryjny: brak
Numer Katalogowy: MOW 004
Czas produkcji/powstania: Produkowany od lat 60.
Miejsce powstania: ZSRR

Opis szczegółowy: Noktowizor ten jest przedstawicielem generacji zerowej urządzeń noktowizyjnych. Oznacza to że do prawidłowej pracy potrzebuje on oświetlenia obiektu promieniami podczerwonymi czy to z dołączonej lampy czy też z innego źródła.
Zestaw składa się z binokularów, które nakładane były najczęściej na hełm, reflektora światła podczerwonego montowanego nad okularami oraz zasilacza z akumulatorem. Waga takie zestawu wynosi ok. 3 kilogramów z czego kilogram noszony był przez żołnierza na głowie. Urządzenie było ciężkie i niewygodne w użytkowaniu a konieczność oświetlania przedmiotu lub obszaru za pomocą światła podczerwonego znacząco ograniczała jego praktyczne zastosowanie w polu.
Teoretycznie akumulatory w zasilaczu pozwalały na pracę przez osiem godzin bez przerwy jednak w instrukcji wyraźnie zaznaczono by w czasie przerw i po skończonej pracy jak najszybciej odpinać przewód zasilający w celu oszczędzania baterii. Dodatkowo akumulatory mógł się uszkodzić jeśli w napięcie w nim zanadto spadło.
Instrukcja zwracała też uwagę na to by delikatni obchodzić się ze sprzętem, szczególnie okulary były wrażliwe na uszkodzenia w wyniku upadku lub pracy przy zbyt niskiej temperaturze (poniżej 3 stopni). Choć w ograniczonym stopniu noktowizor mógł spełniać swoje zadanie żołnierze korzystali z niego niechętnie ze względu na małą poręczność zestawu.
Uwagi(stan zachowania): Dobry, prawdopodobnie kompletny