Kolekcja naczyń związanych z garnizonem Świnoujście

Kolekcja naczyń szklanych, porcelanowych oraz kryształowych związanych z historią militarną Świnoujścia. Różnego rodzaju naczynia stołowe jak również kolekcja butelek szklanych oraz kufli.

 

Numer seryjny: brak
Numer Katalogowy:
MOW 014
Czas produkcji/powstania:
XIX/XX w.
Miejsce powstania:
Cesarstwo Niemieckie/III Rzesza

Opis szczegółowy: Zbiór naczyń datowanych od drugiej połowy XIX wieku do zakończenia II wojny światowej. W skład zespołu wchodzą porcelanowe naczynia stołowe Kriegsmarine, szklane i kryształowe naczynia z kasyn oficerskich, szklane butelki ozdobne do alkoholu oraz naczynia do spożywania piwa (kufle, pokale). Niezwykle interesującą częścią są porcelanowe ręcznie malowane naczynia z XIX wieku. Malunki przedstawiają motywy związane z wojskiem oraz ze Świnoujściem. Malunki te są niezwykle dokładne i zachowane w doskonałym stanie, same ilustracje natomiast wykonane są w stylu pocztówkowym. Wśród naczyń należących do Kriegsmarine (oznaczonych literą M) znajdują się egzemplarze wyprodukowane w fabrykach :
Carl Krister Porzellanfabrik in Waldenburg/Niedersalzbrunn in Schlesien
Porzellanfabrik Wilhelm Jäger in Eisenberg/Thüringen
Naczynia te były niezwykle ważne nie tylko w życiu codziennym w garnizonie ale również w ceremoniale. Specjalne naczynia przeznaczone były dla najwyższych oficerów takich jak komandorzy i szczególnie admirałowie. W dodatku specjalna zastawa używana była w czasie uroczystości oraz nominacji oficerskich.
Osobną kategorią są kufle oraz pokale do piwa. Kufle prezentowane na wystawie są niezwykle szczegółowo wykonane jak również są one podpisane. Pokale wykonane są z dobrej jakości szkła z ręcznie malowanymi ozdobami. Świadczy to o wysokim przywiązaniu do tradycji spożywania piwa oraz o rozwiniętym ceremoniale związanym z tą czynnością.
Uwagi(stan zachowania):
Dobry, mało uszkodzony