Ręczny plecakowy miotacz płomieni LPO-50

Ręczny plecakowy miotacz płomieni, opracowany w latach 50. XX wieku w ZSRR. Na wyposażeniu Wojska Polskiego od lat 50. do początku XXI wieku.

 

Numer seryjny: Brak
Numer Katalogowy: MOW 003
Czas produkcji/powstania: Lata 50 XX wieku
Miejsce powstania: ZSRR/UW

Opis szczegółowy: W latach 50. XX wieku w Związku Radzieckim podjęto decyzję o zaprojektowaniu nowego plecakowego miotacza płomieni. W wyniku prac stworzono i wdrożono do produkcji miotacz płomieni LPO-50 (Liegkij Piechotnyj Ogniemiet obrazca 1950 goda – lekki miotacz ognia piechoty wz. 1950). Miotacze płomieni uchodziły za broń bardzo niebezpieczną, każde uszkodzenie zbiornika mogło doprowadzić do eksplozji, dodatkowo mieszanka zapalająca często wracała do zbiorników i również powodowała eksplozję. Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z przebiciem zbiornika zrezygnowano z wyrzucania mieszanki za pomocą sprzężonego powietrza a zastosowano system pirotechniczny opierający się na gazach powstałych w wyniku spalania ładunku prochowego. Cała zawartość zbiornika – ok. 3,3 litra cieczy – jest wydmuchiwana jednorazowo: pada jeden „strzał” trwający ok. 2 sekund. Miotacz ma trzy takie zbiorniki, a więc po jednym napełnieniu może oddać trzy strzały. Stalowe zbiorniki są ustawione pionowo; w ich górnej części znajdują się komory prochowe i zawory bezpieczeństwa, w dolnej – króćce z zaworami zwrotnymi. Króćce są połączone z poziomą, stalową rurą-kolektorem. Na końcu kolektora umieszczono złącze gwintowe, do którego dołącza się giętki przewód. Przewód jest dołączony do tylnej części całkowicie metalowego „karabinu”.
Miotacze te zostały wprowadzone na wyposażenie plutonów miotaczy płomieni Wojska Polskiego w połowie lat 50. Od roku 1958 był to jedyny miotacz płomieni na wyposażeniu Wojska Polskiego. W latach 80. Zakupiono kolejną partię tych miotaczy ognia z ZSRR. Były one na wyposażeniu kompanii miotaczy płomieni w Batalionach Chemicznych oraz w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej oraz 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej. Z czasem LPO-50 były zastępowane przez rakietowe miotacze płomieni RPO Ryś, ostatecznie wycofano je z jednostek na początku XXI wieku.
Uwagi(stan zachowania): Stan zachowania dobry, pozbawiony części cech bojowych