CIĘŻKI KARABIN MASZYNOWY BROWNING M1919A4

Ciężki karabin maszynowy Browninga powstał w 1917 roku i natychmiast zaczął wchodzić na uzbrojenie armii amerykańskiej (M1917), lecz nie zdążył odegrać większej roli podczas I wojny światowej. Po jej zakończeniu produkcję wstrzymano, lecz sam projekt był jednak w dalszym ciągu rozwijany, co zaowocowało powstaniem nowej wersji oznaczonej jako M1919. Największym usprawnieniem było oparcie chłodzenia broni o powietrze, a nie wodę, co zmniejszało też ciężar karabinu. Wymiana na nowszy model przebiegała jednak bardzo powoli, nowe ckm-y trafiały początkowo na wyposażenie przede wszystkim wszelkiego rodzaju pojazdów. Dopiero doświadczenia wynoszone przez armię amerykańską z II wojny światowej sprawiły, że energicznie w M1919 zaczęto przezbrajać również piechotę. Broń była przystosowana do prowadzenia tylko ognia ciągłego, zasilaną z parcianej taśmy amunicyjnej z nabojami .30-06 Springfield (7,62 × 63 mm). Miała opinię niezawodnej i bardzo celnej, przez co pozostawała na wyposażeniu US Army do lat 80-tych. Prezentowany egzemplarz to Browning M1919A4, najpopularniejsza wersja tego ckm-u, produkowana od 1937 roku.

Numer seryjny: niewidoczny
Numer katalogowy: